Adresat: Zespół Nauczycieli

Liczba godzin szkoleniowych: 4 h

Cel szkolenia: Rozwój kompetencji nauczyciela w zakresie rozumienia rozwoju dziecka i efektywności podejmowanych działań w pracy z nim.
Tematem przewodnim szkolenia będzie rozwój dziecka (sfery, etapy) i działania stymulujące w tym zakresie związane z codziennością (sfera+ etap+ konkretne działanie). Porozmawiamy o tym dlaczego działania najbardziej skuteczne są wtedy gdy przebiegają zgodnie z rozwojem. Jak dopasowywać indywidualnie jeden temat zwiększając i zmniejszając trudność w zależności od możliwości rozwojowych dziecka i indywidualnych preferencji sensorycznych. Jak czytać bajki uaktywniając sfery rozwoju dziecka?

Poruszane zagadnienia:
1.Rozwój dziecka
2.Sfery i etapy rozwoju
3.Przedmioty codziennego użytku, elementy otoczenia, okoliczności przyrody- działania stymulujące, wspomagające w tym zakresie
4.Bajki- przykład autorskiej pracy z bajką, aktywizacja sfer i etapów rozwojowych
5.Podsumowanie tematu- analiza i wnioski

Prowadzenie: Renata Bryś mgr pedagogiki z zakresu psychoprofilaktyki społecznej, oligofrenopedagog, absolwentka interdyscyplinarnych kwalifikacyjnych studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki specjalnej w obszarze wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz opieki nad małym dzieckiem (dyplom Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie). Szkoliła się zarówno pod okiem polskich jak i zagranicznych specjalistów. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to jej zawodowa pasja, wśród certyfikatów z tego zakresu: Model Wczesnej Interwencji- Model INSITE (model pracy w domu z rodziną dziecka w wieku 0-6 lat z niepełnosprawnościami sensorycznymi oraz dodatkowymi uszkodzeniami; skala rozwojowa programu INSITE), manualna technika pracy z ciałem i emocjami dla niemowląt, dzieci i dorosłych (Masaż Dotyk Motyla Dr Evy Reich). Interesuje ją diagnoza i terapia zaburzeń neurorozwojowych (ukończyła: I i II stopień Handle uzyskując dyplom The Handle Institute jak też szkolenie z ortoptyki Uczenie poprzez widzenie, Ćwiczenia dla uczniów, Model wspomagania pracy oczu i mózgu). Posiada licencję terapeuty Instytutu Psychologii Neurofizjologicznej INPP Polska, która jest oddziałem Institute for Neuro-Physiological Psychology, międzynarodowej organizacji założonej w Wielkiej Brytanii. Ze względu na spotykane problemy z porozumiewaniem związane z zakłóceniami rozwoju ukończyła Program Rozwoju Komunikacji (I i II poziom Metody Makaton) jak też posiada wiedzę z zakresu Metody Werbo- Tonalnej (cz.I) w terapii dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej. Wśród innych form doskonalenia również podstawowe założenia Programu RDI w pracy z rodzinami i terapeutami osób z autyzmem. Od przeszło 12 lat pracuje z niepełnosprawnościami i zaburzeniami rozwojowymi.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Powiatowym Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Jaśle:

• telefon 13 446 24 26,